2017 Winners

SINULOG 2017 GRAND PARADE
OVERALL WINNERS
January 15, 2017

SINULOG BASED CATEGORY

MUSICALITY CATEGORY:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT
1ST PRIZE SB – 10 TALISAY CITY CENTRAL SCHOOL
2ND PRIZE SB – 01 TANGUB CITY SINANDULOY CULTURAL TROUPE
3RD PRIZE SB – 05 CARCAR CITY DIVISION
4TH PRIZE SB – 07 MUNICIPALITY OF DUMANJUG
5TH PRIZE SB – 04 BANAY LABANGON

BEST IN COSTUME:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT
1ST PRIZE SB – 10 TALISAY CITY CENTRAL SCHOOL

RITUAL SHOWDOWN:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT CHOREOGRAPHERS
1ST PRIZE SB – 01 TANGUB CITY SINANDULOY CULTURAL TROUPE EMELIO S.
PASCUAL
2ND PRIZE SB – 05 CARCAR CITY DIVISION KATHRYN Q. ESTENZO
3RD PRIZE SB – 11 DEPED DANAO YOUTH CULTURAL TROUPE MICHAED DAX BARLAAN
4TH PRIZE SB – 10 TALISAY CITY CENTRAL SCHOOL MARVEY CAÑO
5TH PRIZE SB – 09 MUNICIPALITY OF TUBURAN FERNANDO CABRILLAS

FREE INTERPRETATION CATEGORY
MUSICALITY CATEGORY:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT
1ST PRIZE FI – 03 LANAO DEL NORTE – LAND OF BEAUTY AND BOUNTY
2ND PRIZE FI – 11 LUMAD BASAKANON
3RD PRIZE FI – 10 HUGPONG ASTURIASNON OF MUNICIPALITY OF ASTURIAS
4TH PRIZE FI – 02 TRIBU KATBALAUGAN
5TH PRIZE FI – 01 DUMAGUETE – SANDUROT FESTIVAL

BEST IN COSTUME:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT
1ST PRIZE FI – 10 HUGPONG ASTURIASNON OF MUNICIPALITY OF ASTURIAS

RITUAL SHOWDOWN:
RANK CONTINGENT # CONTINGENT CHOREOGRAPHERS
1ST PRIZE FI – 03 LANAO DEL NORTE – LAND OF BEAUTY AND BOUNTY
2ND PRIZE FI – 02 TRIBU KATBALAUGAN JANNEIL TAPALES MAINAR
3RD PRIZE FI – 01 DUMAGUETE – SANDUROT FESTIVAL ANGELO SAYSON
4TH PRIZE FI – 11 LUMAD BASAKANON DENNIS NAVARRO
5TH PRIZE FI – 10 HUGPONG ASTURIASNON OF MUNICIPALITY OF ASTURIAS WALTER B. BETITO

STREET DANCING CATEGORY
RANK CONTINGENT # CONTINGENT
1ST PRIZE FI – 02 TRIBU KATBALAUGAN
2ND PRIZE SB – 01 TANGUB CITY SINANDULOY CULTRUAL TROUPE
3RD PRIZE SB – 09 MUNICIPALITY OF TUBURAN
4TH PRIZE FI – 11 LUMAD BASAKANON
5TH PRIZE FI – 01 DUMAGUETE – SANDUROT FESTIVAL

FLOAT / HIGANTE / and PUPPETEERS CATEGORY RESULTS

FLOAT CATEGORY
RANK WINNER
1ST PRIZE F – 31 K. LHUILLIER’S EGYPTIAN INSPIRED FLOAT
2ND PRIZE F – 01 GOLDEN KAIZEN
3RD PRIZE F – 17 BOMBERO SIYETE (7)

HIGANTE CATEGORY
RANK WINNER
1ST PRIZE H – 04 MANLALAYAG
2ND PRIZE H – 03 ILLEGAL LOGGER
3RD PRIZE H – 10 HAMABAR (HARING HUMABON)

PUPPETEERS CATEGORY
RANK WINNER
1ST PRIZE P – 01 NIÑO RUBEN MATEO
2ND PRIZE P – 02 NIÑO RUBEN MATEO
3RD PRIZE P – 12 MARIA CHRISTINA FAMADOR

ON SITE DECOR AND VISUAL MERCHANDISING CATEGORY RESULTS

ON SITE DECOR
RANK WINNER
1ST PRIZE ELIZABETH MALL
2ND PRIZE BANGKO SENTRAL NG PILIPINAS
3RD PRIZE ABELLANA NATIONAL SCHOOL

VISUAL MERCHANDISING
RANK WINNER
1ST PRIZE METRO GAISANO COLON
2ND PRIZE PARKMALL
3RD PRIZE GAISANO CAPITAL SOUTH

RICARDO R. BALLESTEROS, JR. DOLORES M. SUZARA
Executive Director Project Director
Sinulog Foundation Sinulog Foundation

2016 Winners
2015 Winners
Contact Info

Sinulog Foundation Inc. Office Cebu City Sports Center Osmeña Blvd. Cebu City, Philippines

Call us at: (63.32) 253-3700

Telefax : (63.32) 254-5010

E-mail : info@sinulog.ph

Our Location
Sponsors
Email Us